NEDEN ORUÇ?

12 Nisan 2022 Salı 10:18


Oruç, bütün ilahi dinlerde farklı şekillerde uygulanmış, algılanmış, görünürde bedenle yapılan ve bu yüzden zorluk derecesi yüksek bir ibadet.
Bu yüzden değerlidir ve sevabı çoktur.
‘Bedenle yapılan ibadet’ ifadesinden kastımı az çok dini bilgisi olanlar anlamıştır.
Belli saatler arasında aç kalıyoruz.
Peki, neden aç kalıyoruz, neden oruç tutuyoruz?
Dilimizi yalandan, iftiradan; 
Gözümüzü haramdan; 
Kulağımızı dedikodudan, boş laftan, malayani konuşmaları dinlemekten; 
Kalbimizi fitne fesattan, hasetten;
Uzak tutmak için.
Tutabiliyor muyuz?
Bir köşe yazısında okumuştum. ‘Oruç tutuyorum, o yüzden sinirliyim, asabiyim’ diyen birinin orucunda mutlaka bir eksik vardır, diyordu.
O zaman oruçlarımıza bir bakalım…
***
Rusya-Ukrayna
Tabiri caizse Amerika’nın gazına gelen Rusya vurmaya, Ukrayna direnmeye devam ediyor. İlginçtir; Yahudi olduğu söylenen Zelenski’nin yardım çığlıklarını sağır sultan bile duymuş-gibi yapar-ken İsrail’den çıt çıkmıyor. Filistin’den kuş havalansa kıyamet koparan İsrail sus pus.
Bu işte sisten pustan seçilemeyen birçok nokta var. Sivillerin elleri kolları bağlanarak katledilişlerinin sorumlusu kim?
Algıya, basına, yönlendirmeye, manipülasyona bakarsan Rusya. 
Gerçekten öyle mi?
***
Ağır Vaka: Ağıralioğlu
Büyük Birlik Partisi’nde merhum şehit Muhsin Yazıcıoğlu ile siyaset yap, sonrasında genel başkanlığa aday ol ve gide gide İyi Parti’den milletvekili ol! 
Ait olmadığın, entegre edilmediğin, istenmediğin bir yapının içinde bölücülüğe, terör seviciliğe, kirli ittifaklara karşı çıkmaya çalış.
Sonra da gereği yapıldığında incin.
Sayın Ağıralioğlu; Yusuf Halaçoğlu, Özcan Yeniçeri, Vedat Yenerer, Ümit Özdağ, Hayrettin Barut gibi isimlerin başına gelenleri gördüğü, bildiği halde oradaysa bir bildiği var demektir.

YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #