SON EKLENENLER

SSK, Bağ-Kur emeklisinin 4 aylık zammı kesinleşti!

Emekliye zam, memura fark...
08 Kasım 2023 07:30

Yeni maaş düzenlemelerinin ilk adımı asgari ücret artışı olacak. Ardından emekli maaşları ve memur zammı kesinleşecek. Buna ek olarak, en düşük emekli maaşı ve refah payı konuları da masada yer alacak. Öte yandan, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için 4 aylık artışlar kesinleşirken, memurlar ve memur emeklileri arasında farklılıkların ortaya çıktığı gözlemleniyor. Peki emekli ve memur maaş zammı ne kadar olacak? Asgari ücret maaş zammı belli oldu mu?

Asgari ücrete zam talepleri için işçi, işveren ve hükümet önemli hazırlıklara başladı. Ekim ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte, emeklileri ve memurları yakından ilgilendiren 4 aylık veri de gün yüzüne çıktı. Kasım ve Aralık aylarında açıklanacak enflasyon rakamları, özellikle SSK ve Bağ-Kur emeklileri için belirleyici bir rol oynayacak, zira bu rakamlar 6 aylık enflasyon hesaplamalarını şekillendirecek. İşte emekli ve memur maaş hesaplamaları için detaylar...

2023 yılı sonuna yaklaşırken, ekonomik düzenlemelerin üç aşamalı bir süreçle gündeme gelmesi bekleniyor. İlk adım, Aralık ayının sonuna doğru yeni asgari ücretin belirlenmesi olacak. Ardından, TÜİK'in Ocak ayının başında Aralık ayı enflasyonunu açıklaması, refah payı, SSK ve Bağ-Kur emekli zammı ile memur enflasyon farkını şekillendirecek.

Üçüncü adımda ise en düşük emekli maaşı düzenlemesi ve refah payı masaya gelecek. Bu düzenleme için Meclis onayı gerekmekte ve SSK'lı emeklilerin maaş ödemelerinin başladığı 17 Ocak tarihine kadar yasalaşması bekleniyor

Aralık ayında yeni asgari ücret için 4 toplantı gerçekleşecek ve uzlaşma usulü tutar belirlenecek. Ocak ayı başında TÜİK Aralık ayı enflasyonunu duyuracak ve 6 aylık enflasyon oranı netleşecek

6 aylık enflasyon oranlarıyla memur zammı ve refah payı hariç emekli zammı belli olacak Refah payı ile en düşük emekli maaşı için çalışma Başkan Erdoğan'ın onayına sunulacak ve Meclis süreci başlayacak.

EMEKLİYE ZAM, MEMURA FARK

TÜİK'in açıkladığı Ekim ayı enflasyonu sonrasında emeklileri ve memurları yakından ilgilendiren 4 aylık veri de ortaya çıkmış oldu. Bundan sonra açıklanacak Kasım ve Aralık enflasyonlarıyla birlikte özellikle SSK ve Bağ-Kur emeklileri için zam oranını belirleyen 6 aylık enflasyon rakamı da belirlenmiş olacak.

Bu rakam memurlar ve memur emeklileri için de fark anlamını taşıyor. Yıl sonunda oluşacak 6 aylık enflasyon rakamı sonrasında bir refah payı eklenmesi de mümkün olacak. Yüzde 65'lik öngörüye göre refah payı ile birlikte artış oranının yüzde 50'yi bulması bekleniyor.

Ancak şu anda kesin olan ise 4 aylık enflasyon rakamı. TÜİK'in açıkladığı rakamlara göre Temmuz'da enflasyon yüzde 9,62, Ağustos'ta yüzde 9,09, Eylül'de yüzde 4,75, Ekim ayında ise yüzde 3,43 oldu.

KİM NE ALACAK?

Yüzde 29.41 oranı SSK ve Bağ-Kur emeklileri için 4 aylık enflasyon artışı anlamına gelirken memurlar ve memur emeklileri için de yüzde 22.08 oranında enflasyon farkı anlamına geliyor. Buradan yola çıkarak yüzde 15'lik toplu sözleşme artışıyla beraber memurlar ve memur emeklilerinin 4 aylık artışı yüzde 40,39'a ulaşmış oldu.

Tüm bu rakamlara ilaveten iki aylık enflasyon verisi ve yapılacak refah payı artışı da eklenmiş olacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Bu noktada oransal artışların dışında seyyanen bir ödeme yapılıp yapılmayacağı da merak ediliyor. Bilindiği gibi son zamlardan önce en düşük emekli maaşı 5.500 TL'den 7.500 TL'ye yükseltilmişti. Şimdi bu taban maaşın yeniden artırılması da gündemde.

Burada kök maaşı 7.500 TL'nin altında olan emeklilerin alacakları aylıklar hazine desteği ile 7.500 TL'ye tamamlanıyor. Ancak kök maaşlar değişmiyor.

Yapılacak Ocak zamları bu kök maaşa yapılacak ve yine taban maaşın altında bir rakam ortaya çıkarsa tamamlanacak. Yapılan değerlendirmelerde en düşük maaş olan 7.500 TL'nin de 10 bin liraya çıkartılması bekleniyor.

Bu kararında 3 Ocak'ta açıklanacak Aralık ayı enflasyonu ile birlikte belli olacak 6 aylık orandan sonra verilmesi bekleniyor. Bu tür kararlar ve refah payı artışları yasa ile gerçekleştiği için Meclis'ten de geçmesi gerekiyor.

YENİ ŞAFAK

KAMUDA BUGÜN SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER