SENDİKA YÖNETİCİSİNE SİLAHLI SALDIRI

Belediye İş 2 No’lu Şube Başkan Yardımcısı Savaş Doğan silahlı saldırıya uğradı. Hastaneye kaldırılan Doğan bir operasyon geçirdikten sonra yoğun bakımda tedavi altına alındı. Belediye İş ve Genel İş yetkilileri olayla ilgili karşılıklı suçlamalarda bulundu
22 Temmuz 2020 03:28

Avcılar Belediyesi’nde örgütlenme faaliyetlerini sürdüren Türk İş’e bağlı Belediye İş sendikası 2 No’lu Şube Başkan Yardımcısı Savaş Doğan silahlı saldırıya uğradı. Belediye İş yetkilileri, saldırının aynı işyerinde örgütlenme faaliyeti yürüten DİSK Genel İş üyesi Veysel Öztoprak ve yakınları tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı.

Belediye İş yetkililerinin görgü tanıklarının anlatımlarına dayandırdıkları ifadelerine göre, Veysel Öztoprak kısa süre önce tartıştığı Savaş Doğan’ı gece saatlerinde Yeşilkent’teki Kıvırcık Ali Parkı’na çağırdı. Bir arkadaşıyla birlikte gece saatlerinde parka giden Savaş Doğan, Öztoprak’ın bir yakınının silahlı saldırısına uğradı. Bir kurşun yarası alan Doğan, daha sonra orada bekleyen 4-5 kişi tarafından sopalarla dövüldü. Doğan daha sonra hastaneye kaldırılarak bir operasyon geçirdi ve yoğun bakımda tedavi altına alındı.

Genel İş yetkilileri ise Savaş Doğan’ın parka kalabalık bir grupla baskına gittiğini, cumartesi gününden beri süren bir gerginlik olduğunu, Öztoprak’ın Doğan tarafından saldırıya uğradığını ve tehdit edildiğini belirtiyor.

Belediye İş: “Tehdit ediyorlardı, gece saldırdılar”

Konuyla ilgili Sendika.Org’un sorularını yanıtlayan Belediye İş 2 No’lu Şube Başkanı Erol Özdemir, Avcılar Belediyesi’nde DİSK Genel İş sendikasının örgütlenmesini yürüten Veysel Öztoprak’ın aynı işyerinde Belediye İş adına örgütlenme faaliyeti yürüten Savaş Doğan’la bir süre önce tartıştığını ve Doğan’ın daha sonra Öztoprak ve ailesinden tehdit mesajları almaya başladığını söyledi.

“Ailece tehdit ediyorlar. Suç duyurusu hazırlığımız vardı. Gece de saldırı gerçekleşti” diyen Özdemir, Veysel Öztoprak ve yakınlarının saldırısı sonucunda yaralanan ve hastaneye kaldırılan Doğan’ın bağırsağına kurşun isabet etmesi nedeniyle bir operasyon geçirdiğini ancak genel sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti.

Saldırganlar hakkında şikayetçi olduklarını belirten Özdemir, “Son derece çirkin ve alçakça bir saldırı. Karşıtlıklar olabilir, farklı tercihler olabilir. Ama bunun sonucunda böyle bir saldırı yaşanması kabul edilemez. Biz yolları seçmeyiz, seçilmesini de kınarız” dedi.

İşçiler arasında gerilim var

Avcılar Belediyesi’nde Belediye İş adına örgütlenme faaliyeti yürüten işçilerden Erhan Acar da bir önceki belediye başkanı Handan Toprak döneminde ödenmeyen ücretlerle ilgili yetkili sendika Belediye İş öncülüğünde direnişler örgütlendiğini ve o Toprak’ın yeniden aday gösterilmemesi ile ilgili olarak kendilerini hedef gösterdiğini hatırlatarak, sendikalar arası rekabetin böyle bir zeminde başladığına dikkat çekti.

Son seçimlerden sonra Genel İş’in yeniden bir atak yaptığını belirten Acar, zaten örgütlü olan bir işyerindeki bu hamlenin gerilime yol açtığını, son saldırının ardından da işçiler arasında yer yer sertleşen tartışmalar yaşandığını belirtti.

Belediye İş: “Sorumlu Genel İş yöneticileridir”

Konuyla ilgili Belediye İş 2 No’lu Şube adına yapılan açıklamada, Genel İş sendikası hedef alındı:

Demokratik kültürün bir ürünü olan sendikalarda mücadele yine demokratik muhteva içerisinde yürütülmelidir. Sınıf mücadelesinde yönünü şaşıran, örgütlü olduğumuz başta Avcılar ve Bakırköy Belediyesi işyerlerinde siyasi ilişkilerle köşe kapmaca oynayıp, sendikal kültüre aykırı hareket eden ve yaklaşık 5 yıldır sayısız eleştiri ve açıklamamıza kulak tıkayan, belediyelerde işverenin işçiyi işçiyi kırdırma, sendikaları birbirine karşı kullanma politikalarına gönüllü çanak tutan Disk/Genel-İş Sendikası İstanbul Avrupa Yakası 2 Nolu Şube Yöneticileri kabul edemeyeceğimiz bu olayın birinci derece sorumlularıdır ve işçi sınıfına hesap vereceklerdir.

Genel İş: “Saldırıya uğrayan Veysel Öztoprak’tır” 

DİSK Genel İş 2 No’lu Şube Başkanı Adil Çiftçi ise tek taraflı bir saldırı yaşandığı iddiasını reddederek Veysel Öztoprak’ın Savaş Doğan tarafından tehdit edildiğini belirtti. Gece yaşanan olayda da Doğan’ın yaklaşık 10 kişi eşliğinde Öztoprak’ın çalıştığı Kıvırcık Ali Parkı’na baskına gittiğini ve Doğan’ın vurulmasıyla sonuçlanan olayların bu şekilde geliştiğini söyledi.

Avcılar Belediyesi’ndeki sendikal çekişmenin uzunca bir süredir devam ettiğini, bir önceki belediye başkanını konuyla ilgili olarak uyardıklarına ancak gerilime son veremediklerini söyleyen Çiftçi, “Bizim kavgamız ekmek kavgası, şiddetten yana olmadık olmayacağız” dedi.

“Arkadaşlarımız teslim olsun, gerçek ortaya çıksın”

Çiftçi’nin anlatımına göre olayın gelişimi şöyle:

“Olay cumartesi günü başladı. Veysel Öztoprak, DİSK’in kongre delegesi ve şubemizin yedek yöneticisidir. Görev yeri değiştirilmişti. Cumartesi günü park bahçeler müdürlüğüne eşyalarını almak üzere gidince Savaş Doğan’ın saldırısına uğruyor. Savaş Doğan daha sonra tehdit mesajları atıyor.

Veysel, Yeşilkent Kıvırcık Ali Parkı’nda belediyenin görevlisi. Dün 22.30 sularında Savaş Doğan ve 3 araçla geliyorlar yaklaşık 10 kişi. Arabadan iner inmez havaya ateş açıldığı söyleniyor ve ellerinde sopalarla geliyorlar. Grup, Veysel ve kardeşlerine saldırıya geçince, Veysel’in kardeşi Cihan’ın ateş ettiği söyleniyor. Savaş Doğan vuruluyor, diğerleri kaçıyor…

Veysel’in babası dün belediye başkanına ve başkan yardımcısına bizzat gidip tehdit mesajlarını göstererek şikâyet ediyor, o da diyor ki suç duyurusunda bulunun. Gece de bu olay yaşandı.”

Yaşananlar karşısında DİSK Genel İş sendikası olarak şiddete karşı olduklarını belirten Çiftçi, son söz olarak “Arkadaşlarımızın gelip bir an önce adalete teslim olması ve gerçeklerin gün yüzüne çıkması lazım” dedi.

SENDİKA.ORG

KAMUDA BUGÜN SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #