SON EKLENENLER

Emekli ve memuru heyecanlandıracak zam tahmini

Ünlü ekonomist yapılacak artış oranını açıkladı
19 Kasım 2023 08:55

Cumhuriyetin 100. yılın dolayısıyla bu yıl ilk defa üçüncü kez ikramiye alan milyonlarca emekli, Ocak ayında yapılacak zam oranını merakla bekliyor. Emekli ve memuru heyecanlandıracak zam tahmini ünlü ekonomist Tarkan Zengin'den geldi. Zenigin memur ve emekliye yapılacak zam oranını açıkladı.

Milyonlarca emeklinin merakla ettiği 5 bin TL ikramiye ödemelerinin yatırılmasının ardından yılbaşında yapılacak zam oranına odaklandı. İkramiyesini alan emekli maaşlarında yapılacak artış için hesaplama yapmaya başlarken ünlü ekonomist heyecanlandıran zam oranını açıkladı.

EMEKLİ MAAŞINA ZAM İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Yaklaşık 16 milyon emekliyi doğrudan ilgilendiren yeni yıl zamlarına sayılı günler kaldı. Ocak ayında TÜİK tarafından açıklanacak olan Aralık ayı enflasyon oranının ardından zamlar kesinleşecek ve emekli aylıkları 6 aylık enflasyon farkı oranında artacak.

TÜİK’in açıkladığı 4 aylık enflasyon oranlarına bakıldığında ise ekimde enflasyon aylık bazda yüzde 3,43, yıllık bazda ise yüzde 61,36 olarak gerçekleşti. 4 aylık enflasyon rakamı da yüzde 29,40 olarak kayıtlara geçti. Ekim ayı enflasyon rakamları sonrası refah payı hariç 4 aylık emekli ve memur zam oranı da böylece netleşmiş oldu. Buna göre 4 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 29,40, enflasyon farkı dahil 4 aylık memur zammı ise yüzde 40,39 oldu.

ENFLASYON TAHMİNİ YÜKSELDİ

Ayrıca Merkez Bankası tarafından yıl sonu en düşük enflasyon oranı beklentisi yüzde 65, en yüksek enflasyon oranını ise yüzde 68 olarak açıklandı. Yıl sonu için emeklilere gelecek muhtemel zam oranlarına bakıldığı zaman, en düşük enflasyon beklentisi olan yüzde 65’lik oranın gerçekleşmesi ön görüldüğünde, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına yüzde 37,76 oranında, Memur ve emekli memur maaşları ise yüzde 49,45 oranında artış olacak.

Merkez Bankası’nın en yüksek tahmini olan yüzde 68 oranındaki enflasyonun gerçekleşmesi halinde ise SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına yüzde 40,28, memur ve emekli memur maaşlarına yüzde 50 oranında zam yapılacak. Kasım ve Aralık aylarının enflasyon oranlarının açıklanmasıyla birlikte emekli ve memurun alacağı 6 aylık enflasyon farkı da netleşmiş olacak.

MEMUR VE EMEKLİYE YÜZDE 50 ZAM

TRT Haber’de yer alan habere göre, ünlü ekonomist Tarkan Zengin, memur ve emekli maaşlarında yapılacak zamma için açıklamada bulundu. Memur ve emeklisinin zam oranı, toplu sözleşme ve enflasyon verilerine göre belirlendiğini ve bu konda 4 aylık enflasyon rakamlarının kesinleştiğinin altını çizdi.

7'nci dönem toplu sözleşmeye dikkat çeken AYBÜ Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, "Memur ve memur emeklilerinin ocak ayında yüzde 15'lik bir artış alacağı ve bir önceki aydan da bir enflasyon farkı alacağı toplu sözleşmede bir madde olarak düzenleniyor. Orta Vadeli Program ve Merkez Bankası'nın enflasyon hedeflemelerine baktığımızda da yaklaşık olarak yüzde 50'ye yakın bir artış alacaklar." dedi.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 33 BİN TL'YE ÇIKACAK

Zengin, "Memur ve memur emeklilerinde yüzde 50 yaklaşık olarak artış gerçekleşmesi durumunda şu anda en düşük devlet memuru maaşı 22 bin 17 lira, bu oran yüzde 50 olduğu takdirde 33 bin liraya yaklaşık olarak çıkması bekleniyor." diye konuştu.

Yapılacak artış, memur emeklilerinin maaşlarını da aynı şekilde etkileyecek.

SSK VE BAĞKUR EMEKLİSİ NE KADAR OLACAK?

SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları yılda iki defa artış oranlarına göre yükselmekte. Bu durumda SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları ocak ayında 2023’ün ikinci altı aylık enflasyon oranına bağlı olarak artacak. Merkez Bankası’nın ikinci 6 aylık dönem için öngördüğü yüzde 37,76’lık enflasyonun gerçekleştiği zaman, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına yüzde 40,28 zam yapılacak. Böylelikle en düşük kök ücret olan 5 bin 500’lük rakamın 7 bin 500’ü geçecek.

Masada emeklilerin hem kök aylıkları yükseltilecek formüller var. Birinci formülle refah payı ile oransal bir artışla enflasyonla birlikte emeklilere ilave zam yapılmış olacak İkinci formüle göre kök aylıklara seyyanen zam yapılacak. Bu çalışma çerçevesinde emekli aylıklarında yeni bir düzenleme yapılarak 6 aylık enflasyon oranının üzerinde bir artış yapılması ön görülüyor. En düşük emekli aylıklarının bu doğrultuda 10 bin lirayı geçmesi bekleniyor.

TRT

KAMUDA BUGÜN SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER