Atama Bekleyen öğretmen adaylarının sayısı artıyor

Eğitim-Bir-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (EBSAM) hazırladığı “Eğitime Bakış 2020: İzleme ve Değerlendirme Raporu”nu açıklayan  Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, ‘Atama bekleyen öğretmen adayı’ sorunu devam ediyor” dedi.
29 Aralık 2020 16:01

Yıllık atama sayıları artırılmalı

Öğretmenliğe yönelik arz ve talep arasında önemli bir sorun var olmaya devam etmekte olduğunu söyleyen Yalçın, “Bunun için mevcut öğretmen açığı dikkate alınarak yıllık atama sayıları artırılmalı ve öğretmen adaylarına gerçekçi kariyer hedefleri konulmalıdır” önerisinde bulundu.


‘Atama bekleyen öğretmen adayı’ sorunu devam ediyor

Öğretmenlik kaynağını oluşturan fakültelerin 2019-2020 öğretim yılında yeni kayıt sayısının yaklaşık 55 bin, 2018-2019 öğretim yılı sonunda mezun olanların sayısının ise 53 bin olduğunu ifade eden Yalçın, “2020 KPSS eğitim bilimleri testine 440 bin kişi girmiştir. Öğretmen atama sayıları ve öğretmen adayı sayıları dikkate alındığında ‘atama bekleyen öğretmen adayı’ sorununun önümüzdeki yıllarda da devam edeceği görülmektedir” diye konuştu.

 

Yeni atanan her beş sözleşmeli öğretmenden ikisi Güneydoğu’ya

Türkiye’de 5 yıllık süreçte 197 bin civarında sözleşmeli öğretmenin kamu okullarına atandığını belirten Yalçın, 2020 yılının verilerine göre yeni atanan her beş sözleşmeli öğretmenden ikisinin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne atandığını kaydetti.

 

Eğitime ayrılan kamusal kaynaklar artırılmalı

Türkiye’nin özel harcamalardan kaynaklı olarak eğitimsel eşitsizliğin büyümesini engellemek, tüm çocuklara daha kaliteli ve eşit eğitim fırsatları sunmak için eğitime ayrılan kamusal kaynaklar artırılmasını gerektiğini dile getiren Yalçın, “ Kaynaklar dağıtılırken dezavantajlı bölgelere öncelik verilmelidir” şeklinde konuştu.

KAMU EXPRESS

KAMUDA BUGÜN SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #