ASGARİ ÜCRET 3.250 TL OLACAK MI?

Türkiye'de milyonlarca asgari ücretli çalışan bu ay içerisinde belirlenecek olan 2021 asgari ücret zammına dair büyük bir merak yaşıyorlar. Asgari ücret 2021'de ne kadar olacak? Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısında neler konuşuldu. Taraflar hangi tekliflerde bulundular? Asgari ücret zammı yapılırken neler dikkate alınacak?
06 Aralık 2020 12:15

Türkiye'de milyonlarca çalışanın gözü Asgari ücret Tespit Komisyonu'ndan çıkacak olan karara çevrildi. Bu komisyon 2020 yılının ilk toplantısını geçtiğimiz cuma günü online olarak gerçekleştirdi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un başkanlığında gerçekleşen toplantıda taraflar asgari ücret zammı ile alakalı olarak ilk düşüncelerini ifade ettiler.

ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞANIMIZ ENFLASYON KARŞISINDA EZİLMEDİ

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Her yıl yaptığımız gibi bu yıl da asgari ücreti işçi ve işveren temsilcileri arasında ortaya çıkacak uzlaşma ile belirlemek istiyoruz. 2020 yılında asgari ücret ile alakalı olarak belirlediğimiz zam tutarının enflasyonun üzerinde gerçekleştiğini gördük. Bu açıdan asgari ücretli çalışanımız enflasyon karşısında ezilmemiştir.” dedi.

İŞVERENLER İŞÇİ ÇIKARMAKLA TEHDİT ETTİLER

İşverenleri temsilen Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda bulunan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç ise toplantıda, “Asgari ücreti belirlerken bazı verileri dikkate almamız gerekiyor. Ülkemizin ekonomik durumu ve bunun işletmelerimize etkisine bakmak zorundayız. Pandemi sürecinde işverenlerimiz zaten sıkıntı bir süreç geçiriyorlar. Bir de yüksek miktarlı asgari ücret ile maliyetler artarsa bu sürdürülebilir bir sistem olmaktan çıkar. Sonucunda ise maliyet düşürmek için çalışan sayısının düşürülmesi gündeme gelir. Bundan da direkt olarak çalışanlar etkilenir. Bunu düşünerek yeni asgari ücret belirlenmelidir.” ifadelerini kullandı.

HER YIL İŞÇİLER FEDAKARLIK YAPTI ŞİMDİ SIRA İŞVERENDE VE DEVLETTE

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçileri temsilen yer alan TÜRK-İŞ heyetine başkanlık yapan Nazmi Irgat ise yeni asgari ücret hakkında, “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımıza mevcut asgari ücreti göstererek bununla bir ailenin geçimini sağlayabilmesinin mümkün olup olmadığını sorduk. Üstelik vergi dilimi nedeniyle asgari ücretlilerin gelirlerini yıl sonlarında düşürüyoruz. Asgari ücretliden vergi alınması adalet midir? Fedakarlık yapacak gücü kalmadı. Yıllarca fedakarlık denilerek sırtına yük vurulan işçilerin yaptıkları fedakarlıkları bu sefer başka kesimler yapsın. Sosyal devlet iddiasında olan devletimiz fedakarlık yapsın vergi almasın veya işverenler ellerini bir defa olsun taşın altına soksunlar çalışanlarının yanında olsunlar. Bu yıl da karlarının küçük bir kısmından çalışanları için feragat etsinler.” şeklinde konuştu.

ASGARİ ÜCRET 3.250 TL OLACAK MI?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Aralık ayı üçerisinde 3 toplantı daha yapacak. İkinci toplantı 15 Aralık'ta ve üçüncü toplantı ise 22 Aralık'ta yapılacak. Bu toplantıların ardından yapılacak son toplantıda ise asgari ücret belirlenecek. İşçi temsilcileri asgari ücretin 3.250 TL olarak belirlenmesini istiyorlar. Ancak gelen ilk bilgilere göre 2021 asgari ücret zammı yine çalışanları memnun etmeyecek. İşverenlerin işçi çıkarma tehdidinin istihdam kaybı yaşanmaması için ciddiye alınarak asgari ücrete düşük bir zam yapılması gündeme geldi. tumhaber.com

Haberin Devamı==> https://www.tumhaber.com/ekonomi/asgari-ucret-tespit-komisyonu-ndan-sizan-ilk-bilgiler-belli-oldu-h16105.html

Tüm Haber

TÜM HBER

KAMUDA BUGÜN SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #