SON EKLENENLER

3 milyon memuru ilgilendiren açıklama haftaya yapılacak!

3600 ek göstergede ilk resmi açıklama tarihi belli oldu! Hükümetin 3600 ek göstergede ilk açıklama tarihi belli oldu
09 Kasım 2021 19:03

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 3 yıl önce sözünü verdiği ve bu yıl toplu sözleşme görüşmelerinde mutabakat metninde yer alan 3600 ek gösterge ile ilgili çalışmalar başlamıştı. 3600 ek göstergeye ilişkin hükümetin yapacağı ilk açıklama haftaya geliyor. İşte detaylar...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), 3600 ek gösterge ve asgari ücret düzenlemesine ilişkin sorulara, "Kapsamlı bir çalışma yapıyoruz. Maliyetleri ve diğer detayları çalışıp diğer bakanlıklarla ve sendikalarla bir araya gelip görüşeceğiz. Karar aşamasına gelince paylaşırız." yanıtını verdi.

EK GÖSTERGEDE GÖZLER KAPSAM ALANINDA OLACAK

Milyonlarca memuru ilgilendiren ek gösterge ile ilgili bir çok şey yazıldı ve açıklamalar oldu. Fakat memurların gözü ek göstergenin tüm memurları kapsayıp kapsamayacağında olacak. Statü ve eğitim durumuna göre ek gösterge düzenlemelerinin nasıl olacağı yapılacak açıklamalardan takip edilecek. Memurlar tüm herkesi kapsayan bir düzenleme beklentisi içerisinde.

Bilgin, dünkü Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı'nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

EYT, 3600 ek gösterge ve asgari ücretin belirlenmesine ilişkin çalışmalar sorulan Bilgin, "Bu konuları çalışıyoruz. Önümüzde olan konuların başında asgari ücret geliyor. Bunu çalışıyoruz, 3600'ü çalışıyoruz. Tüm bu konuları içeren kapsamlı bir çalışma yapıyoruz. Maliyetleri ve diğer detayları çalışıp diğer bakanlıklarla ve sendikalarla bir araya gelip görüşeceğiz. Karar aşamasına gelince paylaşırız." diye konuştu.

ASGARİ ÜCRET

Asgari ücret tespitine ilişkin farklı işletme düzeylerinde ve sokakta bir üniversite aracılığıyla kamuoyu araştırması yapıldığını ifade eden Bilgin, meslek gruplarının beklentilerinin tespit edileceğini ve araştırmanın sonuçlarının da kamuoyu ile paylaşılacağını belirtti.

Bilgin, önümüzdeki dönemde Kamu Personeli Danışma Kurulu ve Üçlü Danışma Kurulu'nun toplanacağını dile getirdi.

Muhalefetin ve sendikaların asgari ücretten gelir vergisi alınmamasına ilişkin talebi sorulan Bilgin, "Bunun üzerinde de çalışıyoruz. Alternatif vergi modelleri ve düzenlemeler var. Bazı vergilerin kalkması için yasal düzenleme gerekirken, bazıları için Cumhurbaşkanımızın onayı gerekiyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun vereceği karar da yeterli oluyor." ifadelerini kullandı.

3600 EK GÖSTERGEDE KRİTİK TARİH

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3600 ek gösterge konusunda gelecek hafta açıklama yapacaklarını söyledi.

SGKREHBERİ

KAMUDA BUGÜN SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER